Benefiční vernisáž fotografií Roberta Vana v kavárně Bílá vrána

Záštitu nad akcí převzali Šárka Táborská, předsedkyně sociálního výboru MČ Praha 1 a Daniel Hodek, pražský radní pro sociální politiku

Ve čtvrtek 8. března 2018 v 17:00 proběhne v kavárně Bílá vrána (Ve Smečkách 5, Praha 1) benefiční akce s názvem Fotka nemusí být ostrá. Jedná se o vernisáž fotografií Roberta Vana, který i osobní přítomností akci podpoří. Součástí benefiční vernisáže bude aukce signované fotografie Roberta Vana. Moderování večera se ujal kmotr vernisáže Jan Musil. Součástí programu bude také divadelní vystoupení klientů denního stacionáře Pohoda. Veškerý výtěžek je určen kavárně Bílá vrána na zaměstnávání lidí s mentálním postižením a na její vybavení. Vstupenky lze zakoupit na benefice@pohoda-help.cz nebo na 777 913 484.

„Když se z umění přesuneme do reality, zjistíme, že neostrost v sobě obsahuje významnou symboliku. Učí lidi bourat hranice a dívat se kolem sebe bez předsudků. Je o emocích a pochopení. Mostem, který dokáže spojovat běžný svět se světem lidí s mentálním i fyzickým handicapem, říká Robert Vano.

Co je smyslem kavárny Bílá vrána?

Zaměstnanci Bílé vrány jsou lidé s mentálním postižením. Díky práci v kavárně získali stabilní zaměstnání, zkušenosti a dovednosti z reálného pracovního prostředí, kontakt s lidmi a možnost výdělku. Jejich život se tím podobá životu jejich vrstevníků. Vedle práce v kavárně spolu s kolegy zajišťují také catering pro nejrůznější akce neziskových i komerčních organizací. Paní Zdeňka obsluhuje zákazníky v kavárně i při realizaci cateringových zakázek už několik let. Práce ji baví hlavně kvůli lidem. „Ráda jim nabízím naše výrobky, také mám ráda akce ve Vráně pro dobrou věc,“ říká Zdeňka. Těší ji, když catering na akcích lidem chutná a že se lidé zajímají nejen o jídlo, ale i kavárnu. „Mám velké přání, aby naše kavárna vydržela co nejdéle. A aby lidi, co si nás váží, k nám rádi chodili. Jejich pomocí my vlastně žijeme,“ dodává.

Robert Vano ve Vráně

„Kolegové s mentálním postižením pracují vždy v týmu s člověkem bez postižení. Střídají se obvykle po čtyřhodinových směnách, celodenní práce je pro ně velmi náročná.“ říká Lucie Mervardová, ředitelka POHODA, o.p.s, zřizovatele kavárny Bílá vrána. „Největší část nákladů kavárny tvoří náklady na pracovníky. Každý pracovník s postižením pracuje v tandemu s dalším pracovníkem a tím se nám práce prodražuje.  Aby kavárna mohla naplňovat svůj smysl, tj. zaměstnávat lidi s mentálním postižením, musíme neustále zajišťovat zdroje, ze kterých mzdy všech pracovníků hradíme, tak s postižením, tak těch, kteří je v práci jistí. Přesto bychom chtěli dát pracovní příležitost i dalším lidem s mentálním postižením, dodává.“ U příležitosti 20. výročí založení organizace POHODA se s kavárnou spojil právě světoznámý fotograf Robert Vano, který chce kavárnu podpořit ve snaze integrovat tyto lidi s postižením do běžného společenského života.

Co je to POHODA?

POHODA o.p.s. je nezisková organizace, která poskytováním sociálních služeb již 20 let podporuje normální a důstojný život lidí s postižením. POHODA je též zřizovatelem sociálního podniku kavárna Bílá Vrána, Ve Smečkách 5, Praha 1

www.kavarnabilavrana.cz, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Právě díky kavárně se veřejnost dozvídá o sociálních službách, které POHODA provozuje. Jsou jimi chráněné bydlení, denní stacionář, osobní asistence a terénní odlehčovací služba určené dospělý lidem s mentálním a kombinovaným postižením.

O výstavě Fotka nemusí být ostrá

Vnímání ostrosti či neostrosti ve fotografii je zcela subjektivní.  I proto existují různé fotografické přístupy. Mnohé z nich se snaží autory a jejich díla zařazovat do kategorií a diktovat pravidla „správné“ fotografie. Ta však ve skutečnosti neexistuje. Jak, Robert Vano říká: „Podstatný je vždy výsledek.“ Obraz, který by měl v člověku zanechat emoci bez ohledu na to, zda je rozmazaný nebo ne.

Pro světoznámého fotografa Roberta Vana je typická neostrost. I díky ní jeho snímky připomínají malby starých mistrů. Není tajemstvím, že jedním z nich chtěl také být. Robert Vano vždy toužil malovat jako Amedeo Modigliani. Nakonec se stal mistrem fotografem, který se svému řemeslu věnuje přes čtyřicet let.

Výstava fotografií Roberta Vana Fotka nemusí být ostrá, navazuje na stejnojmennou knižní publikaci. Vychází z autentických rozhovorů fotografa pro časopis Československá fotografie. Ve dvaadvaceti kapitolách se fotograf dělí nejen o své profesní zkušenosti, ale také o své myšlenky o fotografii, životě a lásce.

Černobílá kolekce pětadvaceti fotografií pochází z období roků 1984 až 2015. Diváka seznamuje s rukopisem Roberta Vana, který vyniká nejenom v módní fotografii, ale také ve focení portrétů či zátiší.

Jak už název naznačuje, významná část snímků je záměrně vyfocena neostře. Tato estetická neostrost je jedním z rysů rukopisu Roberta Vana, který odkazuje na neomezené možnosti vnímání fotografie a tvorbu takových světových autorů, jako jsou Sarah Mooon, Richard Avedon, David Hamilton či Lillian Basman.    

Pro více informací kontaktujte:

Bára Kiliesová

POHODA o.p. s., Roškotova 6, Praha 4

www.pohoda-help.cz

Tel.: 777 913 484

 

0 comments on “Benefiční vernisáž fotografií Roberta Vana v kavárně Bílá vránaAdd yours →

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *